Psycholog czy psychiatra?

Psycholog czy psychiatra?

Wysłano dnia: 16 listopada 2017 Kategoria: Nowości Comments: 0

Witam,
Rok temu u mojego chrzesniaka zdiagnozowano białaczkę, od tej pory jestem w ciągłym stresie, odczuwam ciagly lek, wręcz paniczny. Boje się o niego, o mojego synka, o całą moją rodzinę o siebie, boje się non stop i wydaje mi się,ze zaczyna mnie to przerastac. Rodzina i przyjaciele poradzili mi, zebym skorzystala z pomocy psychoterapeuty. Ale mam watpliwosci,czy powinnam udać się do psychologa czy raczej do psychiatry..?

Witam Panią.
Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem farmakoterapeutycznym a psychoterapeuta leczeniem psychoterapeutycznym. Leki z reguły redukują objawy niepożądane i znacząco poprawiają samopoczucie i funkcjonowanie ale nie rozwiązują przyczyny problemów która sprawia że się tak czujemy. Psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym w tym przypadku zajmie się pracą nad myślami automatycznymi które sprawiają że odczuwa pani wyżej wskazane objawy. Oczywiście psychoterapeuta/tka po postawieniu diagnozy przeprowadzi psychoedukację aby mogła pani zrozumieć co sprawia że odczuwa pani takowe objawy niepożądane.
Podsumowując: nie ma większego znaczenia do kogo się pani zgłosi na pierwszą wizytę. Profesjonalny specjalista przeprowadzi wywiad z panią i podpowie najlepsze rozwiązanie.
Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski